סוגי טכנולוגיות 10/2016

אתה יכול ליהנות ממערכת בית חכם?

ענו על השאלות הבאות כדי לקבוע אם הבית שלך הוא מועמד טוב עבור מערכת בית חכם.

 

בימים הראשונים של אוטומציה בבית, מערכות היו קשיחות ונזקקו טכנאים להתקנה ועדכונים. כתגובה דרישת הלקוח עבור שליטה רבה יותר, חברות אוטומציה בבית פיתחו טכנולוגיות אלחוטיות אשר מתקשרים באמצעות Wi-Fi ו- Bluetooth במקום. Z-Wave ו- ZigBee הן שתי דוגמאות של טכנולוגיה זו, ושניהם מאפשרים ללקוחות לשלוט מרחוק התקנים אוטומציה הביתה מרובים.

אם אתה שוקל מיכון הבית שלך, אתה קודם כל צריך להחליט באיזו שפה לרכזת שלך - "המוח" שולט המכשירים שלך - ידבר. Z-Wave ו- ZigBee שתי השפות הפופולריות ביותר, או טכנולוגיות אלחוטיות, זמין. בעוד הם מציעים מוצרים דומים, הם נבדלים זה מזה בסיסי היתרונות, החסרונות, ואת הצריכה שלהם.

ZigBee

ZigBee הוא טכנולוגיה פתוחה שהפכה השפה התקנית האלחוטית הגלובלית של תקשורת מכשיר החכמה. בעוד ZigBee פותח במקור לשימוש מסחרי, מעניק כיום שירות כתקן חישה ובקרה לשימוש באזורי מגורים, מסחריים ותעשייתיים.

איך זה עובד?

ZigBee לחיבור התקנים שלך באמצעות מערכת "רשת" שבו מידע ממכשיר אחד קופץ לאחרים עד שהוא מגיע הרכזת. זה מאפשר הרשת של מכשירי אוטומציה בבית לגדול ידם מספר אות ללא צורך משדרי הספק גבוה.

תְאִימוּת

הטכנולוגיה הפתוחה של ZigBee היא השפה עבור אלפי התקנים בית חכם. חברות שונות רבות ליצור התקנים אשר מתקשרים זה עם הטכנולוגיה של ZigBee, מה שמאפשר לך לשלב את המוצרים בצורה חלקה ממגוון יצרנים.

בִּטָחוֹן

ZigBee משתמשת בהצפנת AES-128 - באותה הרמה של גינת בנקים גדולים לשימוש - ומפתחות רשת לשמור על ההתקנים שלך מאובטחת. עם זאת, בגלל השימוש במכשירים טכנולוגיית ZigBee מיוצרים על ידי חברות שונות, סטנדרטים להשתנות. יצרני התקני ZigBee זכו לביקורת לאחרונה עבור אמצעי האבטחה המינימאלי שלהם כאשר חוקרים הדגימו כי גם מנעול דלת היה פגיע בקלות האקרים פוטנציאליים.

הכנה לעתיד

הברית ZigBee מורכבת כמעט 400 ארגונים חברים משתמש, לפתח ולשפר חיבור האלחוטי בתקן הפתוח של ZigBee. לקוחות יכולים בקלות לערבב ומתאימים הביתה התקני אוטומציה מחברות שונות ולהוסיף מכשירים חדשים כמו צרכיהם לשנות.

פרו הגדול

ZigBee ומצטיין הדורשים מעט כוח כדי שהתקנים יכולים להימשך עד שבע שנים על סט אחד של סוללות. יש להם גם אפשרות אנרגיה ירוקה המאפשרת ללקוחות לבחור מכשירים שאינם דורשים סוללות בכלל.

החיסרון הגדול ביותר

ZigBee פותח לשימוש בתכנית השירות והקמעונאות. אמנם זה גם פופולרי לשימוש ביתי, הוא דורש כי לצרכנים יש קצת ידע טכני להתקנה ותחזוקה.

 

מי זה משרת באופן הטוב ביותר

ZigBee הוא מושלם עבור מומחה DIYer או טכנולוגיה שרוצה מערכת הם יכולים להתאים אישית עם העדפותיהם ולהתקין עצמם. אתה יכול "לשלוט בעולם שלך" עם רשת ZigBee המדרגים תואמת.

 

Z-Wave

Z-Wave הוא אחת הטכנולוגיות הרשת האלחוטית המקורית עבור אוטומציה ביתית. טכנולוגית הקניינית שלה פותחה במיוחד עבור לקוחות לשלוט מרחוק וניטור התקני אוטומצית ביתם. Z-Wave ממשיכה להגדיר את הרמה עבור תאורה אוטומטית, חימום, אבטחה, מכשירי חשמל, מכשירים חכמים אחרים.

 

איך זה עובד?

רכזת Z-Wave משמשת כבקר של הרשת הביתית, המאפשרת עד 232 התקנים ליצור תקשורת אלחוטית אחד עם השני. ההתקנים המחוברים יותר במערכת שלך, את עוד יותר את האות יכול להגיע. בדומה מערכת הרשת של ZigBee, Z-Wave מאותת "הופ" ממכשיר אחד כך עוד שני מכשירים המצויים מחוץ לטווח אות יכול לתקשר באמצעות מכשירים שביניהם.

תְאִימוּת

The Z-Wave הברית מורכבת 375 חברות ו -1,500 מוצרים שהם כל יכולת פעולה הדדית אחד עם השני. תשעה מתוך עשר חברות אבטחה ותקשורת מובילות בארה"ב להשתמש Z-Wave בפתרונות הבית החכם שלהם. יש Z-Wave טכנולוגיה 325 יצרנים, מה שאומר כי ישנן אפשרויות רבות עבור מכשירים אשר לתקשר אחד עם השני.

בִּטָחוֹן

כל רשת Z-Wave, ואת המכשירים בתוך כל רשת, מוקצי מזהים ייחודיים לתקשר עם הרכזת שלך. זה עושה את זה כל כך לרכזת אחרת לא יכולה לשלוט התקנים המחוברים של הרכזת שלך. התקנים כמו נועל את הדלת ואזעקות דורשים אבטחה רבה אף יותר, כך Z-Wave גם משתמש בהצפנת AES-128.

הכנה לעתיד

ניתן לעדכן התקני הבית החכמים שלך - כולל אמזון אקו או אפל - צפו לעתים קרובות ככל שאתה נוהג לעשות בדרך כלל. כל עוד המכשירים להמשיך לדבר בשפה של Z-Wave, Z-Wave תוכל לשמש כמוקד המרכזי של הבית החכם שלך.

פרו הגדול

Z-Wave היא ידידותית למשתמש ומספקת מערכת פשוטה שלקוחות יכולים להגדיר עצמם. אם אתם מעדיפים, אתם יכולים גם לשכור איש מקצוע כדי להתקין את המערכת בביתך. ברגע שאתה לרכוש רכזת Z-Wave שלך, אתה רק צריך להחליט איזה מכשירים אתה רוצה להתחבר.

החיסרון הגדול ביותר

תלוי כמה מכשירים תבחרו, מערכת Z-Wave שלך ​​עשויה להיות יקרה. מוצרי Z-Wave בדרך כלל נעים בין 40 $ ל -100 $ כל אחד, אשר יכול לגדול במהירות אם אתה רוצה לחבר התקנים רבים.

 

מי זה משרת באופן הטוב ביותר

Z-Wave הוא אידאלי עבור מישהו עם הבנה בסיסית של הטכנולוגיה מי שרוצה לשמור על אוטומציה ביתם מאובטח, יעיל, פשוט לשימוש, וקל לתחזוקה. Z-Wave עובד עם המותגים הפופולריים ביותר והתקני בית חכמים, כך שלקוחות לא צריכים לחוות מגבלות.

 

למרות ZigBee ו- Z-Wave כוללים דמיון עם רשתות הרשת שלהם מגוון רחב של מכשירים, הם כל מציעים יתרונות ייחודיים עבור לקוחות שונים. השוואת התכונות שלהם כדי לקבוע אילו טכנולוגיה אלחוטית המתאימים ביותר לצרכי האוטומציה בבית שלך. קבל התחיל עם Z-Wave על ידי קניות הטווח של הבקרים, או להשיק מערכת האוטומציה בבית ZigBee שלך על ידי קניות רשימה מלאה של המוצרים המאושרים שלה.

בית חכם-סוגי פרוטוקולים

 

יש מגוון רחב מאוד של פלטפורמות טכנולוגיות, שעליו בית חכם יכול להיות מושתת. כל אחת מהן היא למעשה שפה משלה. כל שפה מדברת עם ההתקנים המחוברים השונים ומורה להם לבצע פעולה או פונקציה.

 

בחירת פרוטוקול בית חכם יכולה להיות עסק מסובך מאוד!

כול חברה תנסה למכור את הטכנולוגיה שהיא מחזיקה במלאי, אז ראשית נתחיל שלכול טכנולוגיה יתרונות וחסרונות משלה. על כול רוכש להבין במידה מסוימת את סוגי הטכנולוגיות המוצעות לבית החכם על מנת שיוכל לרכוש את המוצר הנכון עבורו.

 לרוב אנו רוצים לבחור בטכנולוגיה אחת אשר תתמוך במספר רב של מכשירים. כמו גם את היכולת הפעלה הדדית בין המכשירים השונים (את היכולת של ההתקנים לדבר אחד עם השני). אבל יש גורמים נוספים שאנו לא לוקחים בשקול כמו צריכת חשמל, רוחב פס, חדשנות, עלות וכו...

 

להלן סקירה של כמה פלטפורמות טכנולוגיות לבית החכם הפופולריות ביותר בשוק העולמי. אמנם בסוף המאמר לא תיהיה תשובה חד משמעית איזה פרוטוקול הוא טוב ביותר עבור פרויקט הבית החכם שלך. בסוף המאמר תבין ותדע יותר על הפרוטוקולים הקימים להטמעת הבית החכם ותוכל לקבל החלטה מושכלת יותר...

 

UPB – נועדה להחליף את טכנולוגיית 10X  המיושנת.

טכנולוגיה קווית חוטית BUS Powerline משודרגת אשר נועדה להיות תחליף ל X10. אמינה יותר עם טווח מוגבר (לפי מאמרים שונים יכול לשדר מעל קילומטר אחד!) ופחות רגיש לרעש Powerline. הטכנולוגיה משתמשת בקווים קיימים בבית אשר מפחית את העלות. UPB ומוצרי X10 אינם תואמים ביניהם. לכן, אם כבר מותקן מוצרי בית חכם בטכנולוגיית X10 וברצונכם להוסיף מוצרי UPB למערכת תדרשו להתקין בקר מיוחד שידע לתקשר בין שתי הטכנולוגיות.

בעוד UPB היא מערכת Powerline אמינה, קיים קושי בשילוב עם טכנולוגיות אלחוטיות החדשות יותר כגון Wi-Fi, Z-WAVE וכו.. בעוד הפלטפורמה טוענת שאמינותה 99%. הטכנולוגיה מציעה רוחב פס נמוך יחסית, כך שהביצועים יכולים להיות איטיים למדי, ובנוסף רמת ההצפנה נמוכה, כלומר המערכת לא לגמרי בטוחה כמו האלחוטי. המורכבות הטכנית של שילוב בין המערכות הופכת לחוויה פחות נעימה בעלת התקנה קשה אבל אפשרית. החסרון הגדול: אין הרבה התקנים תואמים בטכנולוגיית UPB ביחס לטכנולוגיות אחרות.

 

INSTEON

בשנת 2005 הוצג מכשירי Insteon המסוגל לתקשר על פני שני קווי חשמל באופן אלחוטי, המבטיח מספר מסלולים להגעה להתקנים. Insteon תואם  X10, מה שאומר שמשתמשים יכולים להוסיף יכולת אלחוטית לרשת X10 הקיים. פעולה זו יכולה להיות דרך יעילה ובעלות נמוכה יחסית לביצוע מעבר במלוא מובן מילה לטכנולוגיה אלחוטית. טכנולוגית Insteon פשוטה להתקנה כך שאנשים שאינם טכניים יכולים להגדיר ולהוסיף מכשירים לרשת.

ישנם כמעט 200 מכשירים קיימים בשוק התומכים בטכנולוגיית Insteon (כולל בקרי "הרכזת"), רבים נמכרים ברשתות שיווק בינלאומיות. התקנים Insteon לא צריכים "להרשם" לרשת האוטומציה בבית הם מצטרפים לרשת ע"י Plug and Play ברגע שהם מופעלים.

יתרונות: התקנה פשוטה, אין מגבלה מעשית לגודל של רשת Insteon, ניתן להגדיר מספר התקנים בהתקנה אחת. הטכנולוגיה של Insteon הופכת כל מכשיר המופעל Powerline ל repeaters (הארכה של טווח אות).

חסרונות: בארץ הפופולריות נמוכה מאוד לטכנולוגיה זו וכמעט ולא ניתן למצוא התקנים לבית חכם.

 

Z-WAVE

אחד הפופולריים ביותר של פרוטוקולי אוטומציה ביתית אלחוטית, Z-Wave פועל בישראל בתדר 916MHz . בעל רוחב פס נמוך בהרבה מזו שמוצגת במוצרים אלחוטיים בשוק (2.4 GHz) יתרון זה מאפשר לטכנולוגיה זו "לחדור" דרך ממ"ד מקלט וכו... בצורה קלה בניגוד לטכנולוגיות העובדות בתדר 2.4 GHz ובנוסף בגלל ריבוי ההתקנים הביתים הפועלים בתדר זה טכנולוגיה זו לא מושפעת "מפקקי התנועה" הנוצרים וגורמים להשהיה בתפעול המערכת. היתרון המשמעותי של Z-Wave זה היכולת של כל מכשיר בטכנולוגיית Z-Wave לדבר עם מכשירי Z-Wave אחרים ללא תלות בסוג גרסה, יצרן, מותג וכו... משמע, ל Z-Wave יש את היכולת ההדדית והכמעט בלעדית לעבוד עם כלל מוצרי Z-Wave שיוצרו מלפני כעשור ויוצרו בעתיד (יתכן כי אולי עם מגבלות מסוימות על פונקציונליות).

 

כיום למעלה מ -1,200 התקנים תומכי טכנולוגיית Z-Wave שונים בשוק. לצרכנים גישה למגוון רחב של אפשרויות בתחום הבית החכם. צריכת החשמל של התקני Z-Wave נמוכים משמעותית.

הגדרה, שימוש ותפעול טכנולוגיית Z-Wave קלה ופשוטה למשתמש.

טכנולוגיה Z-Wave עובדת בצורת "MESH" אשר הופך כל מכשיר מופעל ל repeaters (הארכה של טווח אות).

בטכנולוגיה זו ניתן לקבל חיווי על הבוילר, תאורה, מצ"ב התריסים וכו...

אתה יכול ליהנות ממערכת בית חכם?

ענו על השאלות הבאות כדי לקבוע אם הבית שלך הוא מועמד טוב עבור מערכת בית חכם

ZigBee

יש דמיון גדול  בין טכנולוגיות Z-Wave ו- ZigBee.

 ZigBee בעלת פרוטוקול אוטומציה ביתית אלחוטית. לא מעט חברות בעולם אימצו טכנולוגיה זו וכיום קיימים בשוק הרבה יצרנים והתקנים. אחת החסרונות הבולטות של טכנולוגיה ZigBee הינה אי תאימות בין יצרני הטכנולוגיה אשר גורם לאי הקבלה מלאה, משמע טכנולוגיה זו מוגבלת  מוגבלת על ידי חוסר ההתאמה בין היצרנים השונים להתקני ZigBee. כתוצאה מכך, ZigBee הוא לא בהכרח בחירה אידיאלית עבור מישהו רק מתחיל את הבית החכם שלו לראשונה. אלא אם כן הלקוח הסופי בוחר להשתמש בהתקנים רק מיצרן אחד. בנוסף ישנם גרסאות שונות של ZigBee אשר לא "מדברות" בצורה חלקה אחד עם השני.

בדומה לטכנולוגיית Z-Wave    צריכת החשמל נמוכה, כלומר מכשירים המופעלים באמצעות סוללה ייהנו מטעינה פעם בכ שנתיים. טכנולוגיית ZigBee עובדת בתקן תקשורת אלחוטי 802.15.4.

טכנולוגיה ZigBee גם עובדת בצורת "MESH" אשר הופכת כל מכשיר מופעל ל repeaters (הארכה של טווח אות).

הגרסה האחרונה, ZigBee 3.0, מבטיח יכולת פעולה הדדית טובה יותר בין מכשירים וגרסאות שונות.

 

וויי - פיי

המתגאה ברוחב פס גבוה, Wi-Fi הוא כבר פחות או יותר בכל מקום, ולכן יצרנים רבים מפתחים מוצרים בטכנולוגיה זו לבית חכם. ברוב הבתים מותקנים נתבים אלחוטיים (אשר עובדים על פרוטוקול Wi-Fi) ולכן מכשירים תואמים Wi-Fi ניתן לחבר בקלות.

לעומת זאת לטכנולוגיית Wi-Fi חסרונות רבים והמרכזית הינה: "סוגיות התערבות ורוחב פס". אם בבית ישנם גאדג'טים המחוברים בטכנולוגיית Wi-Fi (טלוויזיות, קונסולות משחק, מחשבים ניידים, טאבלטים, טלפונים וכו ') אז נוצר מצב שכול מכשיר "מתחרה" על רוחב פס הגורם לאיטיות המערכת ואפילו לחוסר תגובה. התקנים תומכי Wi-Fi "רעבים לכוח" זוללי חשמל וכתוצאה מכך מכשירים חכמים המופעלת באמצעות סוללה (חיישנים, מנעולים וכו..) נדרשים להטענה לאיתים תכופות יותר בהשוואה לטכנולוגיות אלחוטיות אחרות.

 

בלוטות

Bluetooth הוא הליבה של מאות מוצרים, מן הנורות אל המנעולים (Kwikset הציג את מנעול Bluetooth הראשון, Kevo, בשנת 2013). לטכנולוגיה זו רוחב פס נתונים גבוה יותר מאשר ל ZigBee ו- Z-Wave (אם כי נמוך יותר מאשר ל Wi-Fi) היתרון של טכנולוגיה זו על  Wi-Fiבכך שהמערכת נדרשת לצריכת חשמל נמוכה יותר.

 

בתחום הבית החכם לטכנולוגיה זו מגוון מצומצם למדי של רכיבים, כך למי שחשוב לשלב חיישנים שונים במערכת הבית החכם זו לא הפלטפורמה האידיאלית.

חסרון נוסף הוא הטווח הקצר שטכנולוגיה זו עובדת, יחד עם זאת, דווח כי הגרסה החדשה של (Bluetooth Low Energy, או BLE) תהיה מסוגלת להאריך את הטווח באופן משמעותי

היתרון המשמעותי של טכנולוגיית Bluetooth זה שברוב המוצרים לא נדרש שימוש ב- Hub

אשר מוזיל את העלות ומנגד גורם הנוחות של התרחישים גם נעלם.

ABI Research אומר כי נתח השוק עבור יישומי בית חכמים כגון תאורה המבוסס על Bluetooth (אשר נעשה מאוד מאובטח באמצעות הצפנה) צפוי גידול בקצב מהיר יותר מכל טכנולוגיה אלחוטית אחרת בחמשת השנים הבאות       .

 

פְּתִיל (THREAD)

שרשור הוא פרוטוקול אלחוטי חדש למכשירי בית חכמים. קבוצת אשכול הוקמה ביולי 2014 על ידי שבעה מייסדים, הכוללים את מעבדות Nest Labs Google ואלקטרוניקת סמסונג.  ניתן לחבר  כ 250 מכשירים ברשת חוט אחת, משום שרוב המכשירים המחוברים לרשת מופעלים באמצעות סוללה נטענת.

באמצעות אותו תדר רדיו ואותו רכיב ZigBee, הטכנולוגיה נועדה לספק צריכת חשמל נמוכה, תיקון עצמי ורשת מאובטחת. הרעיון בטכנולוגיה זו זה הפשטות עבור אנשים להתחבר ליותר מ -250 מכשירים בבית זה לזה. כרגע אין כמעט התקנים שפותחו בטכנולוגיה אבל מבטיחים שבשנה נראה מספר מוצרים חדשים...

 

APPLE HOMEKIT

אמנם זה לא פרוטוקול תקשורת, אפל HomeKit זוכה לתשומת לב תקשורתית רבה. אפל HomeKit  הוכרז על ידי אפל בכנס המפתחים שלה ב -2014, HomeKit הוא למעשה "מסגרת תוכנה" המאפשר למפתחים לבנות התקנים בית חכם כדי להיתחבר ישירות ל- iPhone ול- iPad ע"י יישום ייעודי.

במציאות, HomeKit הולך להיות "צינור" של טכנולוגיות אלחוטיות. זה כבר ידוע כי HomeKit- אישרה שתשתמש ב- Wi-Fi ו- Bluetooth בתור הממשקים העיקרים והפיתוח ל  טכנולוגיות Z-Wave ו-   ZigBee בדרך... ובנוסף אפל אישרה את הגישור לטכנולוגיית Insteon-HomeKit.

יצרני התקנים רבים עובדים בקדחתנות לשלב HomeKit במוצריהן, אם כי נכון לעכשיו יש רק קומץ קטן בשוק, זה טכנולוגיה אשר נמצא בחיתוליו אך בהחלט נושאת צפייה.

 

בי-טאץ'

הבית החכם שלך

שירות לקוחות: 04-6558500

אימייל: office@b-touch.co.il

כתובתנו: כפר החורש, ת.ד: 218, מיקוד: 1696000

שעות פעילות: א'-ה' 09:00-17:00   

עיצוב ובניית האתר                     sarit9119@walla.com